Haberler
Vw Yeni Pick-Up Amarok   2010-10-25 19:14:00

Volkswagen ‘in Japon egemenliğinde bulunan pick-up pazarı için hazırladığı Amarok, ağustosta Türkiye’de satışa sunulacak

Alman üreticinin Japon egemenliğinde bulunan pick-up pazarına sokmaya hazırlandığı Amarok, ağustosta Türkiye’de de satışa sunulacak

Dünyanın bir numaralı otomotiv üreticisi olmak isteyen Volkswagen grubu, şimdiye kadar var olmadığı bir sınıfa adım atıyor. VW’nin ticari araçlar bölümünce geliştirilip Arjantin’de üretimine başlanan Amarok pick-up, ağustos sonlarına doğru Türkiye’de satışa çıkacak.

Eskimo dilinde “kurt” anlamına gelen ismiyle, “kurtlar sofrası” diye nitelenebilecek ve Japon markalarının hakimiyetinde olan orta sınıf pick-up sınıfına giren Amarok, VW’nin güç gösterisi niteliğinde. VW yetkilileri, “Japonların hakim olduğu bir sınıfa girme kararı aldık. Amacımız yüksek satış rakamları değil, yapabileceğimizi kanıtlamaktı” diyor.

Fiyatı henüz belli değil

Büyük oranda Brezilya ve Arjantin’de satılacak Volkswagen Amarok, ağustos sonuna doğru Türkiye’ye geliyor. Fiyatı henüz belli değil, ama piyasadaki rakiplerinin biraz üzerinde olacak.

İlk etapta çift kabinli ve yüksek güçte dizel motorla satışa sunulacak. Tek kabinlisi 2011’de.

2.0 lt çift turbolu ve 163 HP’lik motor, 6 ileri manuel şanzımanla donatılmış. Sonradan 122 HP’lik seçenek de gelecek. Amarok, arkadan itişli, 4MOTION (istenirse 4×2 kullanılabilen ve arazi kabiliyeti yüksek) ve sürekli 4×4 olmak üzere üç farklı versiyona sahip. Yeni Volkswagen Amarok ’ta ESP standart. 4MOTION’daysa arazi için özel ABS ve Eğim İniş Kontrolü de var. Otomatik çift bölgeli klima, dokunmatik ekranlı müzik sistemi lüks unsurlar arasında.

Hedef sınıf liderliği

Doğuş Otomotiv – Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Kerem Güven, Türkiye’ye genelde yüksek donanımlı versiyonları getireceklerini belirtirken, manuel şanzımanın çok sorun olmayacağını düşünüyor.

Volkswagen Amarok ‘ta bu yıl, 800 ila 1000 adetlik bir satış hedeflediklerini belirten Güven, bunun alabilecekleri araç sayısına bağlı olduğunu söylerken 2011 için 2 bin adetlik bir rakam veriyor. Güven, gelecek yıl 15 bin adet pick-up satışı öngördüklerini, 2 bin adetle bu sınıfta liderliği amaçladıklarını kaydetti.